Фахівець розповів про діагностику раку молочної залози

Онкологічні захворювання – це величезна проблема сьогодення. Рак молочної залози лідирує по частоті серед жіночого населення. Причому кількість хворих з кожним роком збільшується, особливо в країнах, які розвиваються.

Збільшення шансів на повне одужання дає діагностика на ранній, бажано доклінічній, стадії захворювання та правильне лікування в профільному лікувальному закладі. Діагностування на якомога більш ранній стадії дозволяє не тільки поліпшити прогноз, але й провести лікування з найменшими фізичними, косметичними, матеріальними та психологічними втратами. Що я маю на увазі: по-перше, це збереження молочної залози (проводиться її часткове видалення); по-друге, використовуються більш дешеві і менше травматичні, так звані додаткові методи лікування.

Під ранньою діагностикою мають на увазі так звану скринінгову діагностику, яка включає в себе методи обстеження, які дозволяють виявити наявність первинних змін в тканинах молочної залози, не уточнюючи характер цих змін.

Рекомендації з обстеження молочних залоз для різних вікових категорій:

– Жінкам всіх вікових категорій рекомендується один раз на місяць проводити самообстеження молочних залоз (СМЗ).

– Якщо Вам немає 20 років, кожного місяця проводьте СМЗ, при виявленні змін у молочних залозах звертайтеся до лікаря.

– Якщо Вам від 20 до 39 років, кожного місяця проводьте СМЗ, при відсутності скарг зі сторони молочних залоз мамолога можна відвідувати раз на рік.

– Якщо Вам більше 40 років, кожного місяця проводьте СМЗ, 1 раз на 2 роки проходьте мамографію та УЗД молочних залоз та раз на рік відвідуйте мамолога.

СМЗ потрібно проводити раз на місяць через 7-10 днів після початку менструації. Якщо менструації вже закінчилися, СМЗ проводиться також раз на місяць (краще вибрати якийсь один день, наприклад, 1 число кожного місяця). СМЗ включає в себе два основних компоненти: огляд та пальпацію (прощупування). При цьому бажано порівнювати результати минулих обстежень.

Огляд молочних залоз проводиться в добре освітленому приміщенні, перед дзеркалом. Молочні залози уважно оглядають з усіх боків у трьох позиціях: руки опущені впродовж тулуба, руки за головою та руки на поясі. При виконанні останніх двох позицій треба напрягти великі грудні м’язи.

Огляд починають з оцінки розмірів, форми і симетричності молочних залоз. Крім того, слід звернути увагу на підшкірні судини, особливо вени. Їх надлишкова налитість і звивистість можуть бути симптомами захворювань. Будь-які зміни порівняно з попереднім оглядом повинні підлягати більш детальному дослідженню.

Наступним етапом оцінюється стан шкіри. До небезпечних шкіряних симптомів відносяться:

– зміна кольору (пігментація, почервоніння);

– зміна поверхні шкіри (ділянки западання або випинання, шкіра у вигляді лимонної шкірки);

– інші відхилення від нормального вигляду.

Окремо оцінюється стан сосків та ореол. Насторогу мають визивати такі відхилення:

– зміна кольору (пігментація, почервоніння);

– зміна поверхні шкіри соска та ореоли (наявність виразок та тріщин);

– зміна форми та розміщення соска (втягнений або надмірно випуклий сосок, відхилення соска в бік від звичайної осі);

– наявність виділень із соска;

– інші відхилення від нормального виду.

Пальпацію молочних залоз проводять у двох положеннях – стоячи та лежачи. Існує три основних способи пальпації. Всі вони однаково ефективні, але застосовувати слід якийсь один. При виконанні пальпації треба дослідити усю тканину молочної залози, підключичну ділянку та підм’язову ямку.

У положенні стоячи треба підняти одну руку догори, пальці іншої руки з’єднати разом та розпрямити і подушечками пальців дослідити тканину молочної залози, яка знаходиться навпроти. При цьому молочну залозу треба трохи притискати до грудної стінки.

У положенні лежачи пальпація проводиться так: треба лягти на рівну поверхню, під плечі покласти невисоку подушку. Одну руку покласти за голову, а подушечками пальців іншої проводити дослідження молочної залози, яка знаходиться навпроти. Після цього змініть положення рук та дослідіть іншу молочну залозу.

Найбільш інформативним методом ранньої діагностики раку молочної залози є мамографія – рентгенологічне обстеження молочних залоз. Воно дозволяє виявити пухлину 1мм і більше по специфічним кальцинатам. Проведення мамографії 1 раз на рік жінкам 55-65 років знижує смертність від РМЗ на 40%.

Якщо при обстеженні виявляються будь-які відхилення у структурі молочних залоз необхідно негайно звернутись до спеціаліста, найкраще – до мамолога, який встановить точний діагноз та розпочне при необхідності адекватне лікування. Хочу застерегти від спроби самолікування та лікування у так званих знахарів та екстрасенсів – це призведе до втрати часу та розповсюдження пухлини по організму.

Василь Костюк, хірург-онколог Чернігівського медичного центру сучасної онкології

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте